• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/IslamOkulucom

Es Selamun Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatuhu

ÜYELİK GİRİŞİ
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret306396
KATEGORİLER
KUR'AN HARF ve HAREKELERİ

SİTEYE TAM ULAŞIM
SİTE DİLİNİ DEĞİŞTİR
English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

+Facebookta Beğen

DİNİ NİKAH (HALK DEYİŞİYLE İMAM NİKAHI)

 

DİNİ NİKAH

Her ne kadar resmi nikah diye adlandırdığımız nikah önemli olsada asıl kıyılması gereken nikahın dini nikah olduğunu unutmamalıyız. Resmi nikahtan sonra veya önce dini nikahımızıda kıymamız gerekmektedir. Halk arasında imam nikahı diye adlandırılan dini nikah müslümanlığın bir gereğidir ve uyulması gerekmektedir. Dini nikahında resmi nikah gibi kıyılabilmesi için bazı gereklilikler vardır.
 Bunlar;

1. Evlenecek kişilerin veya vekâletlerini verdikleri şahısların hazır bulunması.
2. Tarafların irade beyanı. Evlilik akdini kabul ettiklerine dair eşlerin “kabul ettim” şeklinde ifade etmeleri.
3. Nikâhın duyurulması. Gizli bırakılmaması. Bu şart bazı mezheplere göredir.
4. Kızın velisinin izninin olması. Bu hüküm Hanefi mezhebi hariç diğer mezheplere göredir.
5. Şahitlerin hazır olması. Bu şahitler, ergenlik çağına ermiş, aklı başında iki erkek veya bir erkekle iki kadın olmalıdır. Yani şahitlikte mutlaka bir erkeğin bulunması icap eder.

Çoğu müslüman dinini tam oalrak bilmediği için bu dini nikah olayını ciddiye almamaktadır. Fakat bu kişiler şunu unutmamalıdırlarki dini nikah kıyılmadığı sürece eşiyle gireceği cinsel münasebetlerde zina işlemiş sayılmaktadır ve bunu bir ömür boyu sürdürecektir.

Cumhuriyet yönetiminden önce resmi nikah die bir kavram yoktu. İmam nikahı dediğimiz müslümanlığın bir gereği olan dini nikah vardı. Fakat cumhuriyetin gelmesiyle daha önceden camilerde ve dini mekanlarda yapılan nikah merasimi belediye nikah dairelerine taşındı. Bana göre yapılan bu işlem yanlıştı. Çünkü hangi dinde olursa olsun din nikah konusunda ne diyorsa o şekilde kıyılması gerekmektedir. Sözde medeni nikah diye adlandırılan ve batı medeniyetlerinden örnek alınan resmi nikah tamamen değiştirilmiştir. Diğer dinlere mensup kişilerin nikahları halen eskiden olduğu gibi dinlerinin emrettiği gibi kilise veya sinegoglarda dini törenlerine uygun olarak yapılmaktadır. Buda atlanmaması gereken bir olaydır.SAAT
SİZE SUNDUKLARIMIZ
Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 13° 8°